Świat wody – świat sportu
/
/
Świat wody – świat sportu

Świat wody – świat sportu

Sport to zdrowie

Myśląc o wodzie w kontekście sportu i sportowców, pewnie pierwsze, co przychodzi Ci do głowy, to sporty wodne. Nie licząc poczucia spełnienia i satysfakcji, dają też uczucie relaksu fizycznego. Pomagają w odprężeniu, wspierają korektę wad postawy, zmniejszają napięcie mięśni, pomagają modelować sylwetkę. W niektórych wodnych dyscyplinach, ciało wyeksponowane jest na działanie promieni słonecznych, co pomaga dostarczyć odpowiednią dawkę witaminy D3.

Warto zatem się relaksować w wodzie, na wodzie, a nawet pod wodą, ale też…z wodą, i to z jaką wodą!

W wodzie

Basen i pływanie, czyli sport „dla każdego”, można oczywiście uprawiać zawodowo, ale zdecydowana większość pływaków robi to hobbystycznie. Pływanie niesie ze sobą wiele niezaprzeczalnych korzyści – działa relaksująco, wzmacnia mięśnie, poprawia układ krążenia, łagodzi bóle, nie tylko te fizyczne. Jeszcze lepsze działanie może przynieść tego rodzaju kąpiel w solance, która usuwa toksyny z organizmu, a także wzmacnia  odporność,  szczególnie  u dzieci.

Aqua aerobik to nic innego, jak aerobik, z tym, że wykonywany pod wodą. Opór stawiany przez wodę w trakcie ćwiczeń zmusza do zwiększenia wysiłku, co sprawia, że pozwalają one spalić więcej kalorii, niż podczas tradycyjnego treningu.

Na wodzie

Istnieje szereg sportów, w tym odmian pływania oraz tych wykonywanych na powierzchni wody, jak na przykład żeglarstwo czy kajakarstwo. Te niewątpliwie pozytywnie wpływają na psychikę człowieka, pomagając w wyciszeniu. Co ciekawe, żeglarstwo, a także windsurfing, wspomagają walkę z astmą. Ruch fizyczny w czasie uprawiania tych sportów poprawia kondycję człowieka, a tym samym wspomaga układ oddechowy. Dodatkowym atutem może być uprawianie tych sportów w środowisku typowo nadmorskim, gdyż jest to klimat sprzyjający alergikom.

Pod wodą

Sporty podwodne faktycznie wykonywane są w wodzie, a ich nazwa wynika z faktu, że wymagają nurkowania podwodnego, przy użyciu płetw oraz masek do nurkowania. Wśród sportów podwodnych wyróżnia się wiele dyscyplin, m.in. nurkowanie na wstrzymanym oddechu (freediving) czy pływanie podwodne. Co ciekawe, do tych dyscyplin zalicza się także fotografowanie i filmowanie podwodne.

Z wodą

Świat sportu nie łączy się jednak ze światem wody wyłącznie poprzez konkretne dyscypliny sportowe. Sportowiec, jak każdy człowiek, musi dbać o odpowiednie nawodnienie, jednak z uwagi na wykonywany wysiłek, musi o nim szczególnie pamiętać. Godzinny wysiłek naraża nas na utratę 400 ml wody, choć może być to większa wartość. Wszystko zależy od rodzaju aktywności, jej intensywności czy temperatury, w jakiej jest ona wykonywana. Tę utratę bardzo łatwo wyczuć, nie należy jednak dopuszczać do jej pogłębiania (może doprowadzić do omdlenia). Każdy sportowiec, czy to zawodowy, czy amator, powinien zadbać o poziom swojego nawodnienia już przed rozpoczęciem treningu. Wbrew niektórym opiniom, powinien także dostarczać wodę w trakcie samej aktywności. Ważne jedynie, by robić to małymi łykami, co jakiś czas.

Z jaką wodą

Niestety nie zawsze jest możliwość, by dostać napój w miejscu wykonywania ćwiczeń. Dlatego też warto mieć zawsze ze sobą butelkę wody. Naprzeciw oczekiwaniom sportowców wychodzi Vitajuwel, dostarczając butelki z kamieniami szlachetnymi, które pomagają filtrować wodę z kranu: https://vitajuwel.pl/product/via-fitness/ 

Dzięki temu możesz zabrać wodę z domu, a gdy Ci jej zabraknie, wystarczy dostęp do kranu, by móc na nowo cieszyć się czystą, żywą wodą.

Share this post
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.