Oszczędzanie wody – dlaczego to takie ważne?
/
/
Oszczędzanie wody – dlaczego to takie ważne?

Oszczędzanie wody – dlaczego to takie ważne?

Podstawowym zasobem koniecznym do życia jest woda. To fakt dość oczywisty, jednak wielu z nas zdaje się o nim nie pamiętać podczas codziennych rytuałów. Zużywamy ogromne jej ilości do pielęgnacji ciała, higieny, w celach spożywczych czy rolniczych, rzadko pamiętając, że woda słodka stanowi najmniejszy odsetek wody w środowisku. To około 2,5% całości, a jej część zamknięta jest w lodowcach. Do picia zostaje około 0,01% . To dlatego tak ważne jest, by dbać o wodę i ją oszczędzać.

Warto zauważyć, że Polska ma bardzo ubogie zasoby wody – porównywalne do Egiptu. Niedobór wody pitnej lub korzystanie z wody zanieczyszczonej może spowodować liczne choroby, prowadzące nawet do śmierci. Na świecie co 6 dziecko rodzi się w obszarze z ograniczonym dostępem do wody. Mimo że obecnie wydaje nam się to nierealne, to liczby nie kłamią. Woda słodka jest zasobem wyczerpywalnym. Aby uniknąć sytuacji jej braku, trzeba zadbać o jej jakość.

Zużycie wody wiąże się z kilkoma innymi aspektami. W Polsce, spora część zasobów jest zanieczyszczona, wymaga zatem uzdatnienia, by mogła trafić do naszych kranów. To koszt energetyczny, związany z emisją gazów cieplarnianych. Wiąże się to też z koniecznością budowy stacji uzdatniania, czyli kolejnym zanieczyszczeniem środowiska zbędnymi odpadami budowlanymi. Na tym jednak nie koniec. Zużytą wodę należy zutylizować, co rodzi nie tylko dodatkowe koszty finansowe dla gospodarstw domowych, ale też koszty dla środowiska naturalnego.

Niedobór wody to nie tylko negatywne skutki dla naszego organizmu. Brak odpowiedniej ilości zasobów prowadzi do suszy, to z kolei sprzyja pożarom. Ostrzeżeniem powinna być dla nas Australia, gdzie pożary z przełomu 2019/2020 roku doprowadziły do ogromnych strat. Szacuje się, że ogień pochłonął 103 tys. km2, zginęły 34 osoby, spłonęło 2500 gospodarstw domowych. Spłonęła też niezliczona liczba zwierząt. W wyniku pożarów emisja CO2 do atmosfery wyniosła 306 mln ton. Zdewastowana została nie tylko natura, ale też gospodarka i zdrowie mieszkańców Australii. Wszystko wskutek panującej tam suszy, czyli niedoboru wody.

Francuski pisarz i poeta, Antoine de Saint-Exupéry, zauważył, że „Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”. W życiu codziennym musimy o tym pamiętać. Miejsce, w którym żyjemy tylko przez chwilę, ma służyć naszym dzieciom, wnukom, prawnukom – przyszłym pokoleniom, dlatego powinniśmy zadbać, by otrzymały one jak najlepsze miejsce do życia. Musimy przekazać swoim dzieciom to, co sami otrzymaliśmy, a nawet coś lepszego – czystą planetę, pełną zasobów.

Share this post
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.