Tajemnice Wody
/
/
Tajemnice Wody
woda, góry, strumień górski, kamienie

Tajemnice Wody

Poznaj tajemnice wody. Woda – ta pozornie zwyczajna substancja, która wypełnia nasze szklanki, otacza nas w jeziorach i morzach, oraz spada z nieba jako deszcz – kryje w sobie wiele tajemnic. Mimo że jest jednym z najbardziej znanych i niezbędnych dla życia związków chemicznych, wciąż zaskakuje naukowców swoimi niezwykłymi właściwościami. Dlaczego woda jest tak wyjątkowa? Co sprawia, że zachowuje się inaczej niż większość substancji? Zapraszamy do odkrycia fascynujących sekretów najdziwniejszej substancji na Ziemi.

Dlaczego lód nie tonie?

Zastanawialiście się czasami, spacerując zimą nad jeziorem, dlaczego tafle lodu unoszą się na powierzchni, zamiast opaść na dno? Wydaje się, że woda w stałym stanie skupienia jest znacznie cięższa od tej w stanie ciekłym. To jednak nieprawda. Woda, zamarzając, rozszerza się o 9%, ponieważ jedna cząsteczka łączy się z 4 innymi poprzez wiązania wodorowe. Nadaje to lodowi specyficzną, luźną strukturę, przypominającą puste tunele. Dzięki temu zamarznięta woda staje się lżejsza od ciekłej. Te tajemnice wody sprawiają, że jej zachowanie jest tak unikalne.

Zamarzanie odbywa się z góry na dół, dlatego pod warstwą lodu zawsze można znaleźć wodę w postaci cieczy. Temperatura zamarzania spada wraz ze wzrostem zasolenia, dlatego woda morska zamarza zazwyczaj przy temperaturze -2°C. Co więcej, woda w temperaturze poniżej 4°C staje się coraz lżejsza i rzadsza, czyli inaczej, niż podobne substancje. Największą gęstość osiąga właśnie przy 4°C. Podczas gdy wraz ze wzrostem temperatury wody rośnie jej gęstość, odwrotnie dzieje się z objętością. Woda w temperaturze 0 – 4°C po prostu się kurczy (efekt anomalnej rozszerzalności cieplnej).

Co dziwnego jest w wodzie?

Choćby to, że jest… lepka! Niespotykane, prawda? Jak substancja, którą myjemy, np. ręce, by się nie kleiły, może być lepka? Otóż może, a nawet jest. Cząsteczki wody przyklejają się do obiektów, ale też przede wszystkim do siebie wzajemnie. To sprawia, że woda jest zdolna m.in. transportować krew w organizmie do góry, czyli wbrew prawom grawitacji. A czy to nie dziwne? Lepkość wody powoduje, że w temperaturze pokojowej nie zamienia się ona w gaz, tak jak inne, podobne do niej substancje, np. amoniak. Woda pozostaje znaną nam wodą, czyli cieczą.

Czy woda krystalizuje?

Kryształy wody można zaobserwować podczas jej zamarzania. Woda krystalizuje wówczas bardzo różnorodnie. Jak próbował dowieść japoński eksperymentator – Masaru Emoto – różnorodność kryształów wody wynika z jej otoczenia. Zdaniem Emoto woda jest swoistym nośnikiem pamięci i reaguje na słowo mówione, pisane, a także na muzykę, czy symbole. Jej kryształy przybierają formę związaną z otoczeniem, stając się piękne i foremne, kiedy otacza ją piękno i dobro lub odwrotnie. Tajemnice wody są zatem niezwykle intrygujące. Japończyk przeprowadził szereg badań mających potwierdzić tę tezę, a jego prace są kontynuowane. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Co łączy wodę z temperaturą?

Woda reguluje temperaturę na Ziemi. Można to łatwo zaobserwować, chociażby wówczas, gdy spada deszcz po długiej suszy. Zdolności termoregulacyjne wody odnoszą się także do ludzkiego organizmu. To woda, odparowując w postaci potu, ochładza organizm, także w przypadku podniesionej temperatury, dzięki czemu wspomaga walkę z chorobami. Ten proces jest utrudniony w miejscach o wysokiej wilgotności, jak tropiki.

Czym jest tajemnicze pH?

Odczyn wody, powszechnie znany jako pH, to wskaźnik stężenia jonów wodorowych. Zależny jest od temperatury wody. Odczyn obojętny, czyli pH = 7 występuje przy temperaturze 25ºC. W przypadku wody opadowej pH wynosi natomiast 5,6. Jeśli pH jest niższe od tej wartości, wówczas występują kwaśne deszcze. Wody rzeczne są natomiast lekko zasadowe. Dla organizmu ważne jest spożywanie wody o odpowiednim pH, tj. pomiędzy 8 a 9,5. Dostarczanie wody o odczynniku pH poniżej 7 pogłębia proces zakwaszania organizmu. Jakość wody można łatwo poprawić, między innymi dzięki metodzie VitaJuwel.

Czy woda może być muzą?

Choć woda i hydrodynamika wydaje nam się przedmiotem badań fizyków, czy chemików, stała się też obszarem zainteresowań najsławniejszego człowieka renesansu – Leonarda da Vinci. Napisał on mnóstwo prac związanych z zachowaniem wody, jeszcze zanim powstały zasady hydrodynamiki. Jak widać, wodą interesowali się od dawna wielcy tego świata.

Warto wiedzieć:

  • Ilość wody na ziemi się nie zmienia. Zmienia się wyłącznie jej stan skupienia.
  • Choć woda pokrywa ponad 70% naszej planety, to większość, bo niemal 70%, zamknięta jest w lodowcach. Około 1% całości wody to stanowi tę zdatną do picia.
  • Człowiek zaczyna odczuwać pragnienie w momencie utraty wody z organizmu na poziomie 1%. Utrata wody na poziomie 10% jest szkodliwa dla zdrowia, natomiast na poziomie 20% prowadzi do śmierci.
  • Meduzy to organizmy, które w 95% składają się z wody – podobnie jak ogórki i arbuzy.
Share this post
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.