Kamienie – w naszym życiu od tysięcy lat
/
/
Kamienie – w naszym życiu od tysięcy lat

Kamienie – w naszym życiu od tysięcy lat

Skąd wzięły się kamienie?

Kamienie naturalne, czyli minerały, skały lub substancje stałe pochodzenia organicznego, występują w przyrodzie i nie są dziełem rąk ludzkich. Na Ziemi znajduje się niemal 4000 rodzajów minerałów. Powstają one najczęściej w procesie krzepnięcia magmy lub roztopionych skał. Te składają się właśnie z mieszanin minerałów, np. kwarcu, oliwinu i szmaragdów. Minerały zaś tworzą kryształy, a najpiękniejsze z nich to kamienie szlachetne.

Skały -> Minerały -> Kamienie szlachetne

Czym jest gemmologia?

Kamienie doczekały się całej dziedziny nauczania, czyli gemmologii. Zajmuje się ona genezą, pochodzeniem, technikami pozyskiwania oraz przetwarzania kamieni naturalnych, a także badaniem ich składu, struktury i własności. Korzenie gemmologii sięgają starożytności. Już takie dzieła, jak „Iliada”, „Odyseja”, a nawet Biblia zawierają wzmianki z opisami kamieni szlachetnych. Obecnie jest to nauka powiązana ściśle z fizyką oraz chemią.

Jak rolę odegrały kamienie w rozwoju cywilizacji?

Już od zarania dziejów kamień był bardzo blisko człowieka. To kamienne jaskinie dawały poczucie bezpieczeństwa i schronienie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Kamień pozwalał wzniecić ogień, dający ciepło i umożliwiający przyrządzenie lepszych potraw. To wpłynęło nie tylko na jakość, a także długość życia ludzi pierwotnych. Był też pierwszym narzędziem wykorzystywanym przez człowieka, przez co stał się dla niego symbolem trwałości i niezniszczalności. Dzięki temu znalazł zastosowanie także w budownictwie, gdzie pozostał do czasów obecnych.

Gdzie wykorzystuje się kamienie?

Kamienie wykorzystuje się w bardzo różnych branżach – buduje się z nich domy, deptaki, ozdabia ogrody (tzw. „skalniaki”). Używa się ich także w biżuterii – nie tylko tej tradycyjnej. Coraz częściej spotyka się kamienie w ozdobach do włosów, czy nawet jako element dekoracyjny eleganckich sukien, szczególnie ślubnych i wieczorowych. Kamienie szlachetne tworzą również inny rodzaj biżuterii – biżuterię do wody, która posiada nie tylko walor estetyczny, ale również prozdrowotny, gdyż ma zdolność energetyzowania wody pitnej. Luksusową biżuterię do wody znajdziesz tutaj: https://vitajuwel.pl/pobierz/booklet/.

Share this post
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.