Optymalne wykorzystanie wody w warunkach domowych
/
/
Optymalne wykorzystanie wody w warunkach domowych

Optymalne wykorzystanie wody w warunkach domowych

W poprzednich artykułach mówiliśmy, dlaczego oszczędzanie wody jest bardzo ważne: https://vitajuwel.pl/2020/04/29/oszczedzanie-wody-dlaczego-to-takie-wazne/ oraz podaliśmy 10 propozycji, jak oszczędzać wodę: https://vitajuwel.pl/2020/05/07/strzal-w-dziesiatke-10-sposobow-oszczedzania-wody/. Dziś chcemy pokazać, jak wykorzystywać wodę w domu w sposób optymalny.

Oczywiście, by wykorzystanie wody nie było zbyt duże, należy używać jej w sposób oszczędny, tj. zadbać o cieknące krany, zakręcać wodę podczas mycia zębów, wykorzystywać deszczówkę – po prostu, stosować się do „Złotej Dziesiątki”, omawianej w poprzednim artykule. Można jednak zrobić jeszcze więcej, bo na optymalne zużycie składa się więcej, niż tylko oszczędność wody kranowej.

Czy wiesz, że 1m3 wody to aż 1000 litrów? Taka ilość wody kranowej to koszt około 8,10 zł, wody butelkowanej natomiast – to minimum 1000 zł! Jeśli pijesz więc 2 litry wody dziennie, możesz zaoszczędzić 700 zł rocznie, dzięki drobnej zmianie. Warto zamienić więc zwyczaj picia wody ze szkodliwego plastiku, który później zalega, zanieczyszczając planetę – nasz wspólny dom, w picie wody kranowej. Bo diabeł wcale nie taki straszny. Liczne badania dowodzą o braku szkodliwości wody z kranu. Wręcz przeciwnie – jest ona zdrowsza, bo żadne sztuczne substancje nie dostają się do jej cząsteczek. Co istotne, takiej wody nawet nie trzeba gotować. Można pić ją na zimno, tak jak wodę prosto z butelki. Jeśli masz obawy, możesz ją przefiltrować, a dzięki metodzie VitaJuwel, czyli wykorzystując kamienie szlachetne, nadasz jej moc żywej wody: https://vitajuwel.pl/metoda-vitajuwel/

W zależności od prywatnych możliwości, czyli przede wszystkim miejsca zamieszkania, warto też rozważyć zainstalowanie systemu do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej – najlepiej systemu domowo-ogrodowego. Choć wymaga to poniesienia pewnych kosztów, trzeba pamiętać, że zwrócą się one po pewnym czasie, nie wspominając o kosztach naturalnych, bo środowisko skorzysta od razu. Nowoczesne systemy mają bardzo długą żywotność i pozwalają na wykorzystanie wody opadowej do większości domowych zadań. Mogą zasilać spłuczki, pisuary, pralki, a także systemy nawadniające trawnik.

Dla podkreślenia, jak ważna jest woda i jakie zagrożenie stanowi  spadek jej zasobów, od 1993 roku, 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony rezolucją przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a powołany w czasie konferencji Szczyt Ziemi w 1992 roku. Święto to ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Warto w tym kontekście wskazać, na rodzimym rynku, na Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które zarządza środowiskiem wód i korzystaniem z wody w Polsce. Odpowiada ono także za ochronę przed powodziami oraz suszą na terenie kraju. Co jednak najważniejsze, Wody Polskie zajmują się edukacją młodych ludzi w kwestiach dbałości o środowisko wodne.

Woda jest niewątpliwie zasobem, który zasługuje na szacunek, ze względu na swój życiodajny charakter. Korzystając z niej, pamiętaj zatem, że ma służyć nie tylko Tobie, ale całej ludzkości. Wszak “początkiem wszechrzeczy jest woda” (Tales z Miletu).

Share this post
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.