Woda, kamień, człowiek – spiritus movens dla ziemi
/
/
Woda, kamień, człowiek – spiritus movens dla ziemi
Woda w butelce VitaJuwel na tle skał, góra i niebo

Woda, kamień, człowiek – spiritus movens dla ziemi

Woda i kamień, czyli główne sfery Ziemi

Wśród sfer ziemskich można wyróżnić atmosferę, litosferę, hydrosferę oraz biosferę. Oznacza to, że woda i kamienie stanowią obok powietrza i sfery życia najważniejsze elementy budulcowe naszej planety. Wszystkie są ze sobą ściśle powiązane. Litosfera jest najbardziej zewnętrzną powłoką Ziemi. Obejmuje skorupę ziemską oraz warstwę perydotytową (dolną). Hydrosfera to natomiast ogół wód na całej planecie, zarówno powierzchniowych, jak i podziemnych, a także tych zawartych w atmosferze i biosferze. Ich objętość wynosi 1,4 mld km3. Najwięcej, bo aż 97,5% stanowią wody słone. Pozostałe 2,5% całkowitych zasobów stanowi woda słodka, jednak jej większość, bo około 69% jest skoncentrowane w lodowcach.

Biosfera – sfera życia

Biosfera to nie tylko jedna z czterech głównych sfer Ziemi. Stanowi ona przestrzeń, na której występują organizmy żywe, czyli rośliny, zwierzęta, ale też przede wszystkim człowiek. Nie może jednak funkcjonować samodzielnie. To woda daje życie. Z niej w dużej mierze składają się organizmy i jej potrzebują do przetrwania. Bez wody życie zanika. Podobnie jak bez atmosfery, czyli powietrza i litosfery, czyli warstwy ochronnej. Biosfera stanowi jednak system ekologiczny, obejmujący wszystkie organizmy żywe oraz ich powiązania z pozostałymi sferami. Biosfera ziemska zaczęła proces tworzenia najprawdopodobniej około 3,5 mld lat temu i do dziś jest jedyną znaną we wszechświecie przestrzenią, na której bytuje życie.

Kamień w życiu człowieka

Michał Anioł wierzył, że człowiek wyszedł z kamienia. Choć trudno to udowodnić, nie ulega wątpliwościom, że kamień jest bliski człowiekowi od początków istnienia. Kamienne groty, czy jaskinie dawały schronienie ludziom pierwotnym. Skały były uznawane za domy starożytnych bogów, a na Górze Synaj Mojżesz dostał Dziesięć przykazań, które zapisane zostały na kamiennej tablicy. Obecnie kamień również pozostaje blisko człowieka. Mieszkamy w murowanych domach, chodzimy po kamiennych ulicach, otaczamy się kamieniami w naszych ogrodach, spacerujemy po kamiennych plażach wzdłuż rzek, nosimy kamienie w formie biżuterii, a nawet leczymy się kamieniami (np. azotan srebra). Ostatecznie też pod kamieniem spoczniemy…

Panta rhei

Jak ważna jest woda w życiu każdego organizmu? Woda stanowi to życie – człowiek składa się głównie z niej. Już niewielki ubytek wody może prowadzić do odwodnienia, natomiast ubytek na poziomie 20% zagraża życiu. Ale woda to nie tylko element budulcowy. Stanowi też środowisko życia dla niektórych organizmów, szczególnie ryb. Choć świat ciągle ewoluuje i wszystko ulega zmianie, możliwości życia bez wody nie da się osiągnąć. Woda jest stałym elementem biosfery – sfery życia. Ona jest życiem.

Woda i kamień – natura dla człowieka

Niewątpliwe jest znaczenie wody dla człowieka i każdego innego żywego organizmu. Co jednak może wyniknąć z połączenia dwóch bliskich nam elementów, czyli wody i kamienia? Powrót do natury, w postaci ożywionej energią kamieni wody, o której możesz posłuchać tutaj:  https://www.youtube.com/watch?v=yd4n5dZ7gSY

Share this post
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.